Joane has logged 207 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Knight Rider

Knight Rider

2008
×
★★★
Edit this entry  
29
The Tigger Movie

The Tigger Movie

2000
×
★★★
Edit this entry  
29
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Cinderella Story: Christmas Wish

A Cinderella Story: Christmas Wish

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
★½
Edit this entry  
20
The Accidental Husband

The Accidental Husband

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Barbie: A Fashion Fairytale

Barbie: A Fashion Fairytale

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scooby-Doo! Abracadabra-Doo

Scooby-Doo! Abracadabra-Doo

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

2003
×
★★★
Edit this entry  
12
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ice Princess

Ice Princess

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Barkleys of Broadway

The Barkleys of Broadway

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Edit this entry  
10
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Edit this entry  
10
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
Cirque du Freak: The Vampire's Assistant

Cirque du Freak: The Vampire's Assistant

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Edit this entry  
05
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Edit this entry  
02
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★
Edit this entry  
30
Amityville II: The Possession

Amityville II: The Possession

1982
×
Edit this entry  
26
Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
23
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
Read the review Edit this entry  
22
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Turma da Mônica: Laços

Turma da Mônica: Laços

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Anne of Green Gables: The Continuing Story

Anne of Green Gables: The Continuing Story

2000
×
★★★½
Edit this entry  
01
Anne of Green Gables: The Sequel

Anne of Green Gables: The Sequel

1987
×
★★★★
Edit this entry  
01
Anne of Green Gables

Anne of Green Gables

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Scooby-Doo! Return to Zombie Island

Scooby-Doo! Return to Zombie Island

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Edit this entry  
28
Laura

Laura

1944
×
★★★½
Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
Read prior review Edit this entry  
23
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★
Edit this entry  
22
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry