Sort by

Jodie has logged 41 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
West Side Story

West Side Story

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★
Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Cinderella

Cinderella

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Whitney

Whitney

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
03
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★
Edit this entry  
08
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Evita

Evita

1996
×
★★
Edit this entry  
21
Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Swing Kids

Swing Kids

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Capote

Capote

2005
×
★★★
Edit this entry  
08
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★½
Edit this entry