Jocusto has logged 470 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★½
Edit this entry  
27
X2

X2

2003
×
★★★★
Edit this entry  
27
X-Men

X-Men

2000
×
★★★½
Edit this entry  
26
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★
Read prior review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Edit this entry  
23
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
South Park: Post COVID: The Return of COVID

South Park: Post COVID: The Return of COVID

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★
Edit this entry  
18
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
14
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★★
Edit this entry  
11
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Edit this entry  
05
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★½
Edit this entry  
04
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
04
Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

1989
×
Edit this entry  
04
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Edit this entry  
03
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
03
South Park: Post COVID

South Park: Post COVID

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Boys from County Hell

Boys from County Hell

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Black Friday

Black Friday

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
27
After We Fell

After We Fell

2021
×
½
Edit this entry  
27
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★½
Edit this entry  
24
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Edit this entry