Jo Brennan has logged 470 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Dialectic

Dialectic

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Light Years

Light Years

2021
×
★★½
Edit this entry  
11
Rolling Infinity

Rolling Infinity

2020
×
Edit this entry  
11
Graciadió

Graciadió

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Edit this entry  
09
Retribution

Retribution

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Skyfall

Skyfall

2012
×
★½
Edit this entry  
08
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Edit this entry  
05
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Labios de Churrasco

Labios de Churrasco

1994
×
★★★★
Edit this entry  
04
Dear Chantal

Dear Chantal

2021
×
Edit this entry  
04
That Man from Rio

That Man from Rio

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Whisky

Whisky

2004
×
★★★★
Edit this entry  
04
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★½
Edit this entry  
04
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Whip and the Body

The Whip and the Body

1963
×
★★★★
Edit this entry  
01
Zapada, Una Comedia Beat

Zapada, Una Comedia Beat

2002
×
★★★½
Edit this entry  
30
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Labyrinth of Cinema

Labyrinth of Cinema

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Una de nosotras

Una de nosotras

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Capitu and the Chapter

Capitu and the Chapter

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
L'Enfant secret

L'Enfant secret

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Way of a Gaucho

Way of a Gaucho

1952
×
★★★½
Edit this entry  
25
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Essential Killing

Essential Killing

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Gleaners and I: Two Years Later

The Gleaners and I: Two Years Later

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Very Late Afternoon of a Faun

The Very Late Afternoon of a Faun

1983
×
★★½
Edit this entry  
20
Old

Old

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Muriel, or the Time of Return

Muriel, or the Time of Return

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wife of a Spy

Wife of a Spy

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Santiago, Italia

Santiago, Italia

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
The Piano

The Piano

1993
×
★★★
Edit this entry  
14
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Venom

Venom

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Rabid Dogs

Rabid Dogs

1974
×
★★★★
Edit this entry  
11
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★½
Edit this entry