Sort by

Jo Brennan has logged 309 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
The Dead

The Dead

1987
×
★★★
Edit this entry  
20
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
By the Grace of God

By the Grace of God

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★
Edit this entry  
15
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Monos

Monos

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★
Edit this entry  
09
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Happy Together

Happy Together

1997
×
Edit this entry  
08
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★
Edit this entry  
07
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
07
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Armed to the Teeth

Armed to the Teeth

2018
×
Edit this entry  
06
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
05
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
03
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
19
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Edit this entry  
19
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Magical Girl

Magical Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Amanda

Amanda

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Capernaum

Capernaum

2018
×
½
Edit this entry