Sort by

John has logged 326 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Mummy Returns

The Mummy Returns

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fear

Fear

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Relic

Relic

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Brothers Grimm

The Brothers Grimm

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Changeling

Changeling

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Less Than Zero

Less Than Zero

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Big

Big

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wanderlust

Wanderlust

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry