Sort by

joshhh has logged 293 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
31
What About Bob?

What About Bob?

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Dead End Drive-In

Dead End Drive-In

1986
×
★★½
Edit this entry  
29
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
Read prior review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Vice

Vice

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Pink Panther Strikes Again

The Pink Panther Strikes Again

1976
×
★★★
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Venom

Venom

2018
×
Read prior review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Braven

Braven

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Carol for Another Christmas

Carol for Another Christmas

1964
×
Edit this entry  
13
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Edit this entry  
09
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland

1989
×
Edit this entry  
22
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Edit this entry  
05
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
First Man

First Man

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
½
Edit this entry  
07
Venom

Venom

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Patent Scam

The Patent Scam

2017
×
Edit this entry  
13
9/11: Fifteen Years Later

9/11: Fifteen Years Later

2016
×
Edit this entry  
11
9/11

9/11

2002
×
Edit this entry  
08
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry