Sort by

joshhh has logged 200 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Red Chapel

The Red Chapel

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Why Him?

Why Him?

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
One Week

One Week

1920
×
Edit this entry  
26
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
12
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Whiplash

Whiplash

2013
×
Edit this entry  
10
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
09
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Read the review Edit this entry  
08
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
Read the review Edit this entry  
07
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars

Star Wars

1977
×
Read the review Edit this entry  
30
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Another Day, Another Time: Celebrating the Music of

Another Day, Another Time: Celebrating the Music of "Inside Llewyn Davis"

2013
×
Edit this entry  
24
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Monster

The Monster

2016
×
★★½
Edit this entry  
18
The Crucible

The Crucible

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Snowden

Snowden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
No

No

2012
×
★★★½
Edit this entry  
10
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
How to Win the US Presidency

How to Win the US Presidency

2016
×
Edit this entry  
07
Hamilton's America

Hamilton's America

2016
×
Edit this entry  
05
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry