Sort by

Jake has logged 473 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
Babylon

Babylon

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Private Benjamin

Private Benjamin

1980
×
★★★
Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★½
Edit this entry  
21
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Avatar

Avatar

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★½
Edit this entry  
29
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Trek VI: The Undiscovered Country

Star Trek VI: The Undiscovered Country

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Edit this entry  
26
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★½
Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Edit this entry  
07
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
29
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Smile

Smile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★½
Edit this entry  
24
Overboard

Overboard

1987
×
★★★
Edit this entry