Sort by

jmcgay has logged 211 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Doors

The Doors

1991
×
Read the review Edit this entry  
16
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scream

Scream

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Crush

Crush

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Stick It

Stick It

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sky High

Sky High

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Flipped

Flipped

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Project X

Project X

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Cinderella Story: Starstruck

A Cinderella Story: Starstruck

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Crush

Crush

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blonde

Blonde

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
Career Opportunities

Career Opportunities

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Unhuman

Unhuman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Halloweentown High

Halloweentown High

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloweentown II: Kalabar's Revenge

Halloweentown II: Kalabar's Revenge

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Circle

Circle

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The School for Good and Evil

The School for Good and Evil

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
My Friend Who Shines in the Night

My Friend Who Shines in the Night

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
What Keeps You Alive

What Keeps You Alive

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scare Me

Scare Me

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry