Jackson has logged 193 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Home Again

Home Again

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ted

Ted

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
F9

F9

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Flipped

Flipped

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Invention for Destruction

Invention for Destruction

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Do You Like to Read?

Do You Like to Read?

2012
×
Edit this entry  
09
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry