Sort by

Jess has logged 49 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
All the Real Girls

All the Real Girls

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Edit this entry  
29
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Watching the Detectives

Watching the Detectives

2007
×
Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
Read the review Edit this entry  
26
Trust

Trust

1990
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
½
Edit this entry  
20
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★
Edit this entry  
19
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★
Edit this entry  
19
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Submarine

Submarine

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Edit this entry  
11
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Not I

Not I

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lobster

The Lobster

2015
×
Edit this entry  
04
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry