Sort by

Jess has logged 292 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
When in Rome

When in Rome

2010
×
★½
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
Edit this entry  
21
Sabrina

Sabrina

1995
×
★★★½
Edit this entry  
19
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
18
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
Edit this entry  
16
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
EverAfter

EverAfter

1998
×
Edit this entry  
13
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★
Edit this entry  
13
A Castle for Christmas

A Castle for Christmas

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Man in the Iron Mask

The Man in the Iron Mask

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Anastasia

Anastasia

1997
×
Edit this entry  
09
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
03
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Young Victoria

The Young Victoria

2009
×
★★½
Edit this entry  
24
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sitting on a Man

Sitting on a Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Edge

Edge

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Faded Wallpaper

Faded Wallpaper

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Still Life

Still Life

1978
×
Edit this entry  
31
Dresden Dynamo

Dresden Dynamo

1971
×
Read the review Edit this entry  
31
Deck

Deck

1971
×
Edit this entry  
31
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★
Edit this entry  
02
Clerks

Clerks

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Possession

Possession

1981
×
Read the review Edit this entry  
01
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★
Edit this entry  
29
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
Edit this entry  
26
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thirst

Thirst

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry