Sort by

jules has logged 272 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
★★½
Edit this entry  
28
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Godless

Godless

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Edit this entry  
18
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Edit this entry  
18
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
12
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Serenity

Serenity

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★
Edit this entry  
24
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Band Aid

Band Aid

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hook

Hook

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Edit this entry  
19
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Super 8

Super 8

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★
Edit this entry  
03
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Michael Jackson's Thriller

Michael Jackson's Thriller

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry