Sort by

john has logged 179 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Izo

Izo

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wheelman

Wheelman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Trade

The Trade

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wet Woman in the Wind

Wet Woman in the Wind

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
That Most Important Thing: Love

That Most Important Thing: Love

1975
×
★★★★
Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Beyond Skyline

Beyond Skyline

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Just Getting Started

Just Getting Started

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
08
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Day After

The Day After

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
3/4

3/4

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rocco

Rocco

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Nest of the Cuckoo Birds

The Nest of the Cuckoo Birds

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★
Edit this entry  
26
T-Men

T-Men

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Brimstone & Glory

Brimstone & Glory

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
General Report

General Report

1977
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Square

The Square

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Britannia Hospital

Britannia Hospital

1982
×
★★★½
Edit this entry  
05
Wolf Guy

Wolf Guy

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Don't Kill It

Don't Kill It

2016
×
★★
Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Future Perfect

The Future Perfect

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Prevenge

Prevenge

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lucky

Lucky

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Geostorm

Geostorm

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
You All Are Captains

You All Are Captains

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Flatliners

Flatliners

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Woodshock

Woodshock

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
American Made

American Made

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Force

The Force

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ex Libris: The New York Public Library

Ex Libris: The New York Public Library

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry