Sort by

Jake has logged 56 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Searching

Searching

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The First Purge

The First Purge

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
The Nun

The Nun

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Father of the Year

Father of the Year

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Measure of a Man

Measure of a Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Infinity Chamber

Infinity Chamber

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tag

Tag

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry