Jay has logged 442 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lupin III: The First

Lupin III: The First

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Truffle Hunters

The Truffle Hunters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jasper Mall

Jasper Mall

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spaceship Earth

Spaceship Earth

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
News of the World

News of the World

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Walk

The Walk

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
Read the review Edit this entry  
21
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
Read the review Edit this entry  
20
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Read the review Edit this entry  
15
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Time

Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Superintelligence

Superintelligence

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry