• El Camino: A Breaking Bad Movie

    El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

    Finally finished my rewatch of Breaking Bad. I hadn't seen it since the initial run of the show on AMC back in the day. It's still just so damn good though. Particularly the transformation of Walter White. Cranston really was just phenomenal in that role...

    Anyways, after I finished watching it, I found it only fitting to rewatch El Camino. Which is obviously not as good as the several seasons of quality episodes that make up the show, but it…

  • Hot Fuzz

    Hot Fuzz

    ★★★★★

    Hot Fuzz is a pitch-perfect homage the buddy cop genre. Wearing it's influences on its sleeve, yet still managing to be better than a lot of the films it's attempting to poke fun at. Simon and Nick have the kind of chemistry that makes films like these thrive. An Odd Couple dynamic that is flawlessly portrayed from beginning to end. It's an amazing film, and something I find myself coming back to time and time again.

    The satire is razor…

  • GoodFellas

    GoodFellas

    ★★★★★

    Jimmy was the kind of guy who rooted for the bad guys in the movies

    For the longest time, when someone would ask me what my favorite movie was, I would respond, GoodFellas. Now, this was long before I joined letterboxd or really even understood what an amazingly diverse collection of art was out there in the world of cinema. Hell, I'm fairly certain that when I originally made my top movies list on here, it was still number one.…

  • Tiptoes

    Tiptoes

    ½

    Every now and then you find a movie that is so absurdly horrendous, so incredibly incompetent, that it singlehandedly sets a new bar for what bottom of the barrel cinema looks like. An almost unfathomable creation. One that will make you question how it was given a chance to exist in the first place. Tiptoes is one of those films, and in my eyes, it's a serious contender for the worst movie ever made.

    There is no way to truly…

  • Army of Darkness

    Army of Darkness

    ★★★★

    I may be bad, but I feel... Gooood

    For Christmas I bought my friend the Shout Factory 4k steelbook of this classic. He really enjoyed the transfer and wanted me to check it out, so he let me borrow it a few weeks ago. Since I took a little break from films in general, I have unfortunately been putting off watching it. Well, we're supposed to hang out later today, and I didn't want to make him wait any longer,…

  • The Silence of the Lambs

    The Silence of the Lambs

    ★★★★★

    "I keep thinking of Hal the computer in 2001, Stanley Kubrick's film. That's how I saw Lecter. A machine. A brilliant complex piece of machinery. A killing machine. A killing instrument. So attuned to everything. A man who's locked in the monstrosity of his own mind."

    - Anthony Hopkins on his thoughts of how he should portray Dr. Hannibal Lecter

    It's always interesting to watch one of your favorite films with the commentary. To hear the intricacies of how certain…

  • Tampopo

    Tampopo

    ★★★★★

    On the surface, Tampopo is often described as an absurdist comedy. Outrageously and sensually telling the story of a woman who has a dream of cooking the best Ramen in town. Occasionally straying from a linear narrative structure to showcase equally ridiculous vignettes about the way people enjoy food. That's definitely part of it's charm, but much like any great film, it's when you dive deeper into it's themes you begin to realize how that's only a vessel to portray…

  • Paint Drying

    Paint Drying

    I normally don't do anything like this. I just don't even know what to say or do anymore honestly. Last year was absolutely brutal in my cinematic journey. According to letterboxd stats, the third worst year of all time for my personal taste. I'm sitting here, completely apathetic, bored beyond belief, and simply unmotivated to even watch anything new.

    I don't want to give up, but I'm just so mentally exhausted. I have spent the last few years pushing myself…

  • Poor Things

    Poor Things

    ★★½

    I think there are ideas here that are incredibly interesting, and some that feel undercooked and shallow. I think there is some solid commentary on the way men try to control women, and at the same time, senseless over-sexualization of the same topic. I think there is a beautiful story of growth and realizing who you are, juxtaposed against a story of grooming and manipulation of a child's curiosity. I think it's one of the most unique films of last…

  • Any Given Sunday

    Any Given Sunday

    ★★★½

    This movie is just ridiculous. The Fury Road of football movies. With editing and cinematography that are completely over the top, and an all-star cast squeezing every drop they can out of it's shallow script. The story is pretty simple, an underdog tale of sorts, but jacked up to 11 and holding none of it's angsty cheese back. Sawing an SUV in half one moment, then kicking it into high-octane football highlights the next. Totally 90s soundtrack blaring over it.…

  • In the Mood for Love

    In the Mood for Love

    ★★★½

    Wong Kar-Wai's In The Mood For Love is considered by many to be a quintessential romantic masterpiece. It's easy to see why. It's wonderfully acted, with grounded and believable performances from our two leads. Perfectly matched by the gorgeous cinematography and color palette. The iconic score helps amplify the vibes well, and the way it plays with emotional nuance is second to none.

    However, this viewing made me realize what I consider to be a crucial flaw that keeps me…

  • Barbie

    Barbie

    ★★★★★

    Mom wanted to watch a movie tonight, and I almost told her no because I was just so tired of it all. I really needed a palette cleanser. Something to pull me out of my funk and remind me why I actually even like watching movies in the first place. After a handful of movies left me apathetic towards even thinking about putting something on, I decided I needed to watch a movie that would put a smile on my…