Sort by

J. has logged 26 entries for films during January 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Under Capricorn

Under Capricorn

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Paradine Case

The Paradine Case

1947
×
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
Edit this entry  
25
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★½
Edit this entry  
24
Till

Till

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Notorious

Notorious

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
Closer

Closer

2004
×
★½
Edit this entry  
14
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

1941
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Young and Innocent

Young and Innocent

1937
×
★½
Read the review Edit this entry