Sort by

JJ has logged 60 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Drowning by Numbers

Drowning by Numbers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sweat

Sweat

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Secretary

Secretary

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Special Day

A Special Day

1977
×
Read the review Edit this entry  
19
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Naked

Naked

1993
×
Read the review Edit this entry  
17
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zero Days

Zero Days

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Touching the Void

Touching the Void

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Women in Love

Women in Love

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fists in the Pocket

Fists in the Pocket

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
State of the Union

State of the Union

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Blob

The Blob

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry