JJ has logged 81 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Twister

Twister

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dreamchild

Dreamchild

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Heat

Heat

1995
×
Read the review Edit this entry  
02
For Heaven's Sake

For Heaven's Sake

1926
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
First Cow

First Cow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cocktail

Cocktail

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Running Scared

Running Scared

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Under Siege

Under Siege

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Artist

The Artist

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
City Lights

City Lights

1931
×
Read the review Edit this entry  
02
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Golden Arm

Golden Arm

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Derek DelGaudio's In & of Itself

Derek DelGaudio's In & of Itself

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Magnetic Rose

Magnetic Rose

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
'71

'71

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Secret of Roan Inish

The Secret of Roan Inish

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Taken

Taken

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Quigley Down Under

Quigley Down Under

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Witness

Witness

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
Read the review Edit this entry  
23
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry