Sort by

josh has logged 52 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Widows

Widows

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★
Edit this entry  
22
Riot in Cell Block 11

Riot in Cell Block 11

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
The Purge

The Purge

2013
×
Read the review Edit this entry  
17
Cycle

Cycle

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★½
Edit this entry  
16
The Roaring Twenties

The Roaring Twenties

1939
×
★★★½
Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Was at Home, But...

I Was at Home, But...

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Edit this entry  
10
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★
Edit this entry  
09
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
This Action Lies

This Action Lies

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
We Still Have to Close Our Eyes

We Still Have to Close Our Eyes

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Book of Hours

Book of Hours

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Vever (For Barbara)

Vever (For Barbara)

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Remembrance: A Portrait Study

Remembrance: A Portrait Study

1968
×
★★★
Edit this entry  
09
Billy

Billy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
09
Seberg

Seberg

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last of Sheila

The Last of Sheila

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Conflux

Black Conflux

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Audition

The Audition

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
(tourism studies)

(tourism studies)

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Sun Rave

Sun Rave

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
A Topography of Memory

A Topography of Memory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Black Sun

Black Sun

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Amusement Ride

Amusement Ride

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
2008

2008

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sea Fever

Sea Fever

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blood Quantum

Blood Quantum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bring Me Home

Bring Me Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Whistlers

The Whistlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Manny & Lo

Manny & Lo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
02
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★
Edit this entry  
02
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Edit this entry