Sort by

Corwyn has logged 483 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Three Minutes: A Lengthening

Three Minutes: A Lengthening

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Quiet Girl

The Quiet Girl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Babylon

Babylon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Noah

Noah

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Adult Swim Yule Log (aka The Fireplace)

Adult Swim Yule Log (aka The Fireplace)

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pi

Pi

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theaters

Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theaters

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
White Noise

White Noise

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The General

The General

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Matilda

Matilda

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Vortex

Vortex

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gangubai Kathiawadi

Gangubai Kathiawadi

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
K.G.F: Chapter 2

K.G.F: Chapter 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry