Sort by

Corwyn @ Sundance has logged 57 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kingdom: Ashin of the North

Kingdom: Ashin of the North

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Entranced Earth

Entranced Earth

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Joji

Joji

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
Read the review Edit this entry  
19
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Brink of Life

Brink of Life

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Waiting Women

Waiting Women

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cold Fish

Cold Fish

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The One and Only Dick Gregory

The One and Only Dick Gregory

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry