jimmymarkum has logged 388 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Unknown Pleasures

Unknown Pleasures

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Burning

Burning

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Voyage

Fantastic Voyage

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kinetta

Kinetta

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Chelsea Walls

Chelsea Walls

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Who Was Edgar Allan?

Who Was Edgar Allan?

1984
×
Read the review Edit this entry  
20
Reconstruction

Reconstruction

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Table 19

Table 19

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
14
A Report on the Party and the Guests

A Report on the Party and the Guests

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Myth of the American Sleepover

The Myth of the American Sleepover

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Man and a Woman

A Man and a Woman

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Yesterday Girl

Yesterday Girl

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Woman in the Fifth

The Woman in the Fifth

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
My Summer of Love

My Summer of Love

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Swap and How They Make It

The Swap and How They Make It

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Deathwatch

Deathwatch

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
An Early Rain

An Early Rain

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Red Angel

Red Angel

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Creepy

Creepy

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Daguerrotype

Daguerrotype

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Last Dive

The Last Dive

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Creatures

The Creatures

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Broadcast

Broadcast

1968
×
Read the review Edit this entry  
27
Lifeline

Lifeline

2002
×
Read the review Edit this entry  
27
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
Read the review Edit this entry  
27
Diagnosis

Diagnosis

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
The Wrong Box

The Wrong Box

1966
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Because of the Cats

Because of the Cats

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Daisies

Daisies

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Oath

The Oath

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
Bang the Drum Slowly

Bang the Drum Slowly

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Honeysuckle Rose

Honeysuckle Rose

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Gift

The Gift

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Nina B. Affair

The Nina B. Affair

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Meurtrière

Meurtrière

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
White Epilepsy

White Epilepsy

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
Living Still Life

Living Still Life

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
Apocalypse After

Apocalypse After

2018
×
Read the review Edit this entry