• The 8th Night

    The 8th Night

    ★★

    Had some of the ingredients for a great movie—good cast, interesting plot, strong-willed lead character, but it missed completely on what it was aiming for. It presented the audience with a quite promising backstory of this cult thing but it never expounded on what that cult was truly about. That was where all the connection of the story was, yet it wasn't given enough time and thought to be absorbed or understood by the viewers. It gets predictable once you…

  • Black Swan

    Black Swan

    ★★★★

    Perfect blue 1997: plagiarised edition. Jk

  • Dunkirk

    Dunkirk

    ★★★★

    Hans Zimmer out here trying to make me have a fucking heart attavk with these ticking noises and bgm build up.

  • Swallow

    Swallow

    ★★★½

    My god, held my fucking breath for most of the movie.

  • Hot Fuzz

    Hot Fuzz

    ★★★★½

    I want Olivia Colman's line

    Nothing like a bit of girl on girl

    tattood on my forehead

  • Hot Fuzz

    Hot Fuzz

    ★★★★½

    It was a bit slow in the middle but the last acts were perfection that I did not really care for the wait. Comedic timing was spot on! Hilarious! (Bonus thing—it's very gay!)

  • Perfect Blue

    Perfect Blue

    ★★★★★

    What a beautiful mindfuck that was

  • Paprika

    Paprika

    ★★★★½

    Christopher Nolan while watching this film

    WRITE THAT DOWN, WRITE THAT DOWN!

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★½

    Lesson learned. YOU WILL LIKE THOMAS' COOKING UNLESS YOU WANT NEPTUNE TO PIERCE YOU WITH HIS TRIDENT.

  • What We Do in the Shadows

    What We Do in the Shadows

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I laugh at the silliest videos I find online so seeing a film that feels like a compilation of ridiculous scenes with the corniest jokes, yet really effective and funny (at least for me), and goofy vampires just works for me.

    Also, the amount of quotable lines in this movie is a handful.

    We are werewolves, not swearwolves 👉👈

    How does it feel to have a snake for a penis?

    Has anyone looked at you like they want to eat you, at all?

  • Cruella

    Cruella

    ★★★★

    Very very gay. That's all I gotta say. Looks for days, the Emmas were fabulous. Story was not that groudbreaking but, hell, I enjoyed the campness of it.

  • The Invisible Guest

    The Invisible Guest

    ★★★½

    How many plot twists do you want?
    This movie: yes