Jimeeeeey has logged 60 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The 8th Night

The 8th Night

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Saw the Devil

I Saw the Devil

×
Read the review Edit this entry  
20
Ang Pangarap Kong Holdap

Ang Pangarap Kong Holdap

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Grease

Grease

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
She's Dating the Gangster

She's Dating the Gangster

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hows of Us

The Hows of Us

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Click

Click

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Underworld: Blood Wars

Underworld: Blood Wars

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Underworld

Underworld

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Underworld

Underworld

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hope Springs

Hope Springs

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Split

Split

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Glass

Glass

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bluebeard

Bluebeard

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry