• The 8th Night

    ★★

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★

  • Cruella

    ★★★★

  • The Prom

    ★★

  • The Call

    ★★★

  • You Animal! The Nimfa Dimaano Story

    ★★

  • Roald Dahl's The Witches

    ★★½

  • Rebecca

    ★★

  • Soul

    ★★★★

  • The New Mutants

    ★★

  • Fantasy Island

    ★★

  • Underwater

    ★★

  • The Grudge

    ★½

  • Little Women

    ★★★★

  • The Good Liar

    ★★★

  • The Panti Sisters

    ★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Metamorphosis

    ★★★

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★

  • Midsommar

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • The Hustle

    ★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

  • Swallow

    ★★★½

  • Room for Rent

    ★★★

  • Happy Death Day 2U

    ★★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Glass

    ★★

  • Ang Pangarap Kong Holdap

    ★★

  • Aquaman

    ★★★

  • Bird Box

    ★★

  • The Nun

    ★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • The Hows of Us

    ★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★★

  • The Witch: Part 1. The Subversion

    ★★★

  • Ocean's Eight

    ★★★★

  • Book Club

    ★★½

  • Truth or Dare

  • Elizabeth Harvest

    ★★

  • Game Night

    ★★★★

  • Love, Simon

    ★★★½

  • Winchester

    ★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • Insidious: The Last Key

    ★★½

  • The Greatest Showman

    ★★★

  • Forgotten

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Gerald's Game

    ★★★★

  • mother!

  • The Shape of Water

    ★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Okja

    ★★★½

  • Bluebeard

    ★★★½

  • Get Out

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • Underworld: Blood Wars

    ★★

  • Doctor Strange

    ★★★

  • Split

    ★★★★

  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

    ★½

  • The Invisible Guest

    ★★★½

  • Hacksaw Ridge

    ★★½

  • Arrival

    ★★★½

  • Ghostbusters

    ★★★

  • Your Name.

    ★★★★★

  • Me Before You

    ★½

  • Raw

    ★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • The Conjuring 2

    ★★★★

  • The Wailing

    ★★★★½