Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Snuff

Snuff

1976
×
★★★
Edit this entry  
05
The Inheritors

The Inheritors

1982
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Dark Song

A Dark Song

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Haze

Haze

2005
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Night House

The Night House

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
Vital

Vital

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Damned

The Damned

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Believer

The Believer

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Devil's Nightmare

The Devil's Nightmare

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
03
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
03
TerrorVision

TerrorVision

1986
×
★★★★
Edit this entry  
03
Deadgirl

Deadgirl

2008
×
★★★
Edit this entry  
03
Mortuary

Mortuary

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Mortuary

Mortuary

1983
×
★★★
Edit this entry  
03
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
★★½
Edit this entry  
03
The Prowler

The Prowler

1981
×
★★★
Edit this entry  
03
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★½
Edit this entry  
03
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
03
555

555

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Black Snake Moan

Black Snake Moan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
03
Freeway

Freeway

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Lawnmower Man

The Lawnmower Man

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
31
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Edit this entry  
31
Curse of the Blair Witch

Curse of the Blair Witch

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Edit this entry  
06
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Adventure of Denchu-Kozo

The Adventure of Denchu-Kozo

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Kotoko

Kotoko

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Burning

The Burning

1981
×
★★★
Edit this entry  
07
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★½
Edit this entry  
07
Star Trek: First Contact

Star Trek: First Contact

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★★
Edit this entry  
07
Gemini

Gemini

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
07
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Thriller: A Cruel Picture

Thriller: A Cruel Picture

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Anthropophagous

Anthropophagous

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Monster Hunter

Monster Hunter

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Children Shouldn't Play with Dead Things

Children Shouldn't Play with Dead Things

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Creep 2

Creep 2

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Patty Hearst

Patty Hearst

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★
Edit this entry