Sort by

jill has logged 52 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
American Reunion

American Reunion

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Garden State

Garden State

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Win It All

Win It All

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Coyote Ugly

Coyote Ugly

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
Read the review Edit this entry  
19
Breathe

Breathe

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moon

Moon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Harry & Meghan: A Royal Romance

Harry & Meghan: A Royal Romance

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chicago

Chicago

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
It Follows

It Follows

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Father Figures

Father Figures

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Absurd Encounter with Fear

Absurd Encounter with Fear

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lady Blue Shanghai

Lady Blue Shanghai

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A.C.O.D.

A.C.O.D.

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Comet

Comet

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Orphan

Orphan

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry