Sort by

jill has logged 302 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Ideal Home

Ideal Home

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rudolph's Shiny New Year

Rudolph's Shiny New Year

1976
×
★★½
Edit this entry  
08
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Edit this entry  
07
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
One Day

One Day

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Casper

Casper

1995
×
★★½
Edit this entry  
21
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry