• Jurassic World

    Jurassic World

    ★½

    Bankrupt of any soul, Jurassic World is embodied by the artificial chimerical dinosaur it lets loose on its audience — botched together with nostalgia, a haphazard screenplay and dull CGI all to make its investors a quick buck.

  • Jurassic Park III

    Jurassic Park III

    ★★

    Each film in this trilogy has devolved from one to the next. Each one attempts to supersede its predecessor by measure of spectacle alone but fails to reach the level of grandiosity the first film managed to achieve. And honestly, if it weren’t for John Williams’ score the whole franchise would be far less memorable.

  • The Lost World: Jurassic Park

    The Lost World: Jurassic Park

    ★★½

    It’s a shame that the fun is sucked out by supposedly intelligent characters repeatedly making incredibly dumb decisions

  • Lust, Caution

    Lust, Caution

    ★★★

    Takes a while to get going before it reaches a premature climax only to then drag itself out to a rather flaccid ending.

  • The Legend of Hei

    The Legend of Hei

    ★★½

    It’s not bad but it’s just an amalgamation of every anime trope/idea with some nice animation and an awful soundtrack.

  • Carlito's Way

    Carlito's Way

    ★★★

    A lot more melodramatic and camp than I expected. Also feels as though Al Pacino really phoned it in on this one.

  • The Wolf of Snow Hollow

    The Wolf of Snow Hollow

    ★★★

    Closer to a 7 than a 5

  • Cape Fear

    Cape Fear

    ★★★½

    Just as I was thinking of how surprisingly biblical this film is, it referenced the book of Job. Cape Fear, at its core, seems to be addressing the duality of good and evil; portraying suffering as divine ordinance — whether humanly comprehensible or not. (Even the last portion makes a both literal and metaphoric reference to Noah’s Ark, wherein the same evil created by God is also miraculously washed away). While it may stylistically differ from most of his other work, Cape Fear thematically fits right in amongst the rest of Scorsese’s efforts in exploring religion and faith.

    Closer to an 8 than a 6.

  • Bob Lazar: Area 51 and Flying Saucers

    Bob Lazar: Area 51 and Flying Saucers

    A potentially interesting narrative awfully mishandled by an incompetent director incapable of navigating the conversation in any meaningful way.

  • Berserk: The Golden Age Arc III - The Advent

    Berserk: The Golden Age Arc III - The Advent

    ★★★

    This trilogy isn’t necessarily bad but it cuts out a lot. Just watch the 1997 anime.

  • A Ghost Story

    A Ghost Story

    ★★

    I appreciate the sentiment but it just gets a little carried away with itself and winds up being a tad too pretentious.

  • Modern Romance

    Modern Romance

    ★★½

    Albert Brooks plays a character just as unbearable as Adam Sandler in Uncut Gems.