• Bo Burnham: Inside

    ★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★½

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★

  • Tom & Jerry

    ½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • The Call

    ★★★

  • Mank

    ★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★½

  • Soul

    ★★★½

  • The Wolf of Snow Hollow

    ★★★

  • The Phenomenon

  • Lovers Rock

  • The Kid Detective

    ★★★½

  • I Care a Lot

    ★★

  • Wolfwalkers

    ★★★

  • Another Round

    ★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★

  • Da 5 Bloods

    ★★½

  • Extraction

  • Onward

    ★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Possessor

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★½

  • Sonic the Hedgehog

    ½

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★½

  • His House

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • Klaus

    ★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★½

  • Joker

    ★★★

  • Waves

    ★★½

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Nimic

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★½

  • Always Be My Maybe

    ★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Bacurau

    ★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

  • Avengers: Endgame

    ★★

  • Shazam!

    ★★★½

  • Us

    ★★★

  • The Beach Bum

    ★★½

  • Captain Marvel

  • Honeyland

    ★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★

  • Honey Boy

    ★★★

  • The Farewell

    ★★★½

  • Fyre

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Aquaman

    ★★½

  • Bob Lazar: Area 51 and Flying Saucers

  • Bohemian Rhapsody

    ★½

  • Venom

    ★½

  • High Life

    ★★½

  • Widows

    ★★★

  • The Sisters Brothers

    ★★★½