Sort by

iklelele has logged 137 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Edit this entry  
19
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
12
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Dune

Dune

1984
×
Edit this entry  
12
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Edit this entry  
25
Wild

Wild

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★
Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Selma

Selma

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Sweet Bean

Sweet Bean

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★
Edit this entry  
24
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry