Sort by

iklelele has logged 140 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Host

The Host

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Victoria

Victoria

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Piano Tuner

The Piano Tuner

2010
×
★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Luce

Luce

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hellboy

Hellboy

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The Departed

The Departed

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry