Sort by

Jon has logged 55 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Keep

The Keep

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Morocco

Morocco

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Forbidden Daughters

Forbidden Daughters

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bad

Bad

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Uninvited

The Uninvited

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Brainiac

The Brainiac

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Mr. Sardonicus

Mr. Sardonicus

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vampyres

Vampyres

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Howard the Duck

Howard the Duck

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Evil Clergyman

The Evil Clergyman

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dark Water

Dark Water

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Horrible Dr. Hichcock

The Horrible Dr. Hichcock

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
House of Dark Shadows

House of Dark Shadows

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Student of Prague

The Student of Prague

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The River

The River

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Man Who Changed His Mind

The Man Who Changed His Mind

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wake Wood

Wake Wood

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Burning Moon

The Burning Moon

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Post

The Post

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Dark Eyes of London

The Dark Eyes of London

1939
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lawnmower Man

The Lawnmower Man

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Die, Monster, Die!

Die, Monster, Die!

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
War and Peace

War and Peace

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blue Vengeance

Blue Vengeance

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Incubus

Incubus

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spies

Spies

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Two Evil Eyes

Two Evil Eyes

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lower Depths

The Lower Depths

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fort Apache

Fort Apache

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nadja

Nadja

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blood Freak

Blood Freak

1972
×
Read the review Edit this entry  
08
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Sorcerers

The Sorcerers

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Beyond Re-Animator

Beyond Re-Animator

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Mummy's Ghost

The Mummy's Ghost

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
One Wonderful Sunday

One Wonderful Sunday

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Mummy's Tomb

The Mummy's Tomb

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Last Horror Film

The Last Horror Film

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry