Sort by

Jon has logged 842 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Moonfleet

Moonfleet

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★½
Edit this entry  
30
Kill Bill: The Whole Bloody Affair

Kill Bill: The Whole Bloody Affair

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Streetwalkin'

Streetwalkin'

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Providence

Providence

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Night Eats the World

The Night Eats the World

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Elves

Elves

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Devil Doll

Devil Doll

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
Pottersville

Pottersville

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
22
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
You Might Be the Killer

You Might Be the Killer

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
20
Leprechaun Returns

Leprechaun Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Prophecy

Prophecy

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
We All Loved Each Other So Much

We All Loved Each Other So Much

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Sender

The Sender

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Something Good — Negro Kiss

Something Good — Negro Kiss

1898
×
Edit this entry  
16
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
The Sun Shines Bright

The Sun Shines Bright

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Camera

Camera

2000
×
★★★½
Edit this entry  
12
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
11
India: Matri Bhumi

India: Matri Bhumi

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Indian Tomb

The Indian Tomb

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Tiger of Eschnapur

The Tiger of Eschnapur

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Age of the Earth

The Age of the Earth

1980
×
Read the review Edit this entry