Sort by

Joel has logged 61 entries for films during January 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wandering Earth II

The Wandering Earth II

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Storied Life of A.J. Fikry

The Storied Life of A.J. Fikry

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wandering Earth

The Wandering Earth

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Source of Shadows

The Source of Shadows

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Aliens vs Predator: Requiem

Aliens vs Predator: Requiem

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Fear

Fear

2023
×
Read the review Edit this entry  
28
You People

You People

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Infinity Pool

Infinity Pool

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kids vs. Aliens

Kids vs. Aliens

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Predator

Predator

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Greatest Show on Earth

The Greatest Show on Earth

1952
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
House Party

House Party

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Tomorrow Job

The Tomorrow Job

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
JUNG_E

JUNG_E

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Missing

Missing

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
There's Something Wrong with the Children

There's Something Wrong with the Children

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Till

Till

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Plane

Plane

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devil Conspiracy

The Devil Conspiracy

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Pale Blue Eye

The Pale Blue Eye

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sick

Sick

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dog Gone

Dog Gone

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Laal Singh Chaddha

Laal Singh Chaddha

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shin Ultraman

Shin Ultraman

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hatchet Wielding Hitchhiker

The Hatchet Wielding Hitchhiker

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Mummy Resurrection

The Mummy Resurrection

2023
×
Read the review Edit this entry  
10
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Subtle Art of Not Giving a F*ck

The Subtle Art of Not Giving a F*ck

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Idle Class

The Idle Class

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Man Called Otto

A Man Called Otto

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marnie

Marnie

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★½
Read the review Edit this entry