Sort by

jgiel has logged 154 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★
Edit this entry  
29
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
The Nativity Story

The Nativity Story

2006
×
Read the review Edit this entry  
23
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Training Day

Training Day

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Swingers

Swingers

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
Edit this entry  
25
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paid in Full

Paid in Full

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Return

The Return

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Edit this entry  
12
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Game

The Game

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★½
Edit this entry  
02
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
25
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Thing

The Thing

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry