Sort by

Jacob has logged 455 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mass

Mass

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Test Pattern

Test Pattern

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Back to the Outback

Back to the Outback

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Edit this entry  
23
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Miracle

Miracle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★
Edit this entry  
16
Bruised

Bruised

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★
Edit this entry  
14
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Monte Carlo

Monte Carlo

1930
×
★★★
Edit this entry  
14
The Love Parade

The Love Parade

1929
×
★★★
Edit this entry  
14
Smoke

Smoke

1995
×
★★★½
Edit this entry  
13
At the Ready

At the Ready

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Grand Bizarre

The Grand Bizarre

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
One Hour with You

One Hour with You

1932
×
★★★
Edit this entry  
05
Where Are You, Jafar Panahi?

Where Are You, Jafar Panahi?

2016
×
Edit this entry  
05
The Accordion

The Accordion

2010
×
Edit this entry  
04
Homo Sapiens

Homo Sapiens

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Earth

Earth

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Going the Distance

Going the Distance

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Chocolate Babies

Chocolate Babies

1996
×
★★★½
Edit this entry  
25
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Night of the Iguana

The Night of the Iguana

1964
×
★★★½
Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★
Edit this entry  
18
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Klute

Klute

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
18
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
Red Notice

Red Notice

2021
×
★½
Edit this entry