Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★½
Edit this entry  
22
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Edit this entry  
21
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

2023
×
★★★★
Edit this entry  
18
Elemental

Elemental

2023
×
★★★½
Edit this entry  
14
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★
Edit this entry  
01
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Lovers

The Lovers

1958
×
★★★★
Edit this entry  
23
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Thief

Thief

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★½
Edit this entry  
02
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★
Edit this entry  
01
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★★★
Edit this entry  
29
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Megamind

Megamind

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Kronk's New Groove

Kronk's New Groove

2005
×
★★½
Edit this entry  
23
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★½
Edit this entry  
22
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★
Edit this entry  
19
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★½
Edit this entry  
13
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Solaris

Solaris

1972
×
★★★½
Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry