Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Chorus Line

A Chorus Line

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Boys from Brazil

The Boys from Brazil

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Train

The Train

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Red's Dream

Red's Dream

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pacific Heights

Pacific Heights

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
American Yakuza

American Yakuza

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fingersmith

Fingersmith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sabotage

Sabotage

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Overdrawn at the Memory Bank

Overdrawn at the Memory Bank

1984
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Navy Seals

Navy Seals

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
War

War

2007
×
Read the review Edit this entry  
15
The Killer Elite

The Killer Elite

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thunderheart

Thunderheart

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dead Again

Dead Again

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Eiffel Tower Mystery

The Eiffel Tower Mystery

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blue Thunder

Blue Thunder

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Romeo Is Bleeding

Romeo Is Bleeding

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dark of the Sun

Dark of the Sun

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Internal Affairs

Internal Affairs

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Court Jester

The Court Jester

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Manhattan Night

Manhattan Night

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Knock Off

Knock Off

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry