Sort by

Jeymmss has logged 78 entries for films during August 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Edit this entry  
16
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Flipped

Flipped

2010
×
★★½
Edit this entry  
16
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
16
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
16
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Edit this entry  
16
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
16
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★
Edit this entry  
16
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Edit this entry