• The Silence of the Lambs

    The Silence of the Lambs

    ★★★★★

    gets better every time

  • Sorry to Bother You

    Sorry to Bother You

    ★★★★½

    i am so glad this was never spoiled for me

  • The Great Gatsby

    The Great Gatsby

    ★½

    my old sport lana del rey

  • Eraserhead

    Eraserhead

    ★★★★½

    This happened to my buddy Eric

  • Little Miss Sunshine

    Little Miss Sunshine

    ★★★★★

    upon rewatch this is a perfect movie

  • Ruby Sparks

    Ruby Sparks

    ★★★★½

    zoe kazan….!!!!!! “you’re a genius you’re a genius you’re a genius”!!!

  • Being Flynn

    Being Flynn

    ★★

    paul dano. yeah

  • Pride & Prejudice

    Pride & Prejudice

    ★★★★★

    matthew mcfadyen is beautiful in a way that makes me suicidal i don’t know how else to put it

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★½

    i think it’s saying we’re living under the hands of capitalists that put profit over people (inherently)… not sure tho wish it was less subtle


    no more stock footage montages

  • Encanto

    Encanto

    ★★★½

    good for a disney movie

  • Trixie Mattel: Moving Parts

    Trixie Mattel: Moving Parts

    ★★½

    very confusing depiction of trixie and katya’s friendship problems even though that was the backbone of the doc….

  • Solo: A Star Wars Story

    Solo: A Star Wars Story

    i just can’t take this anymore