Sort by

jewel has logged 19 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
Edit this entry  
21
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lion

Lion

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★½
Edit this entry  
18
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

How Did They Ever Make a Movie of Facebook?

2011
×
Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★
Edit this entry  
04
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★★½
Edit this entry