Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Troy

Troy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
30
Rubber

Rubber

2010
×
★★½
Edit this entry  
10
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
You People

You People

2023
×
Edit this entry  
16
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★★½
Edit this entry  
06
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Edit this entry  
03
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Edit this entry  
13
X

X

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

2003
×
★★★
Edit this entry  
05
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Edit this entry  
31
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Unfriended

Unfriended

2014
×
★½
Edit this entry  
13
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★
Edit this entry  
03
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Mist

The Mist

2007
×
★★½
Edit this entry  
21
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★
Edit this entry  
01
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★
Edit this entry  
18
One Piece Film: Z

One Piece Film: Z

2012
×
★★★
Edit this entry  
10
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
High Anxiety

High Anxiety

1977
×
★★★½
Edit this entry  
29
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Edit this entry  
25
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Looper

Looper

2012
×
★★★
Edit this entry