Sort by

jetriii has logged 116 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scenes with Beans

Scenes with Beans

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gobble-Gobble

Gobble-Gobble

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Miracle

Miracle

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Insiang

Insiang

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sa Ngalan ng Tubo

Sa Ngalan ng Tubo

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
River of Exploding Durians

River of Exploding Durians

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Brother Yusef

Brother Yusef

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kingyo

Kingyo

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Skywalk Is Gone

The Skywalk Is Gone

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Murder of Fred Hampton

The Murder of Fred Hampton

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
¡Salud!

¡Salud!

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Motorcycle Diaries

The Motorcycle Diaries

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
A Rustling of Leaves: Inside the Philippine Revolution

A Rustling of Leaves: Inside the Philippine Revolution

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Six Degrees of Separation from Lilia Cuntapay

Six Degrees of Separation from Lilia Cuntapay

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Strike

Strike

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry