ashley has logged 311 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★
Edit this entry  
30
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dirty Dancing: Havana Nights

Dirty Dancing: Havana Nights

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crossroads

Crossroads

2002
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Edit this entry  
09
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
07
Timecode

Timecode

2000
×
★★½
Edit this entry  
04
The Innocents

The Innocents

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
Trapped

Trapped

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★
Edit this entry  
20
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
8½

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Complete Unknown

Complete Unknown

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Loving

Loving

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The BFG

The BFG

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Edit this entry  
04
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry