♡ JESS ♡ has logged 376 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Strawberry Shortcake: The Glimmerberry Ball Movie

Strawberry Shortcake: The Glimmerberry Ball Movie

2010
×
★★
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Edit this entry  
18
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Edit this entry  
17
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★
Edit this entry  
17
S Club 7: Back to the Fifties

S Club 7: Back to the Fifties

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mickey's Magical Christmas: Snowed in at the House of Mouse

Mickey's Magical Christmas: Snowed in at the House of Mouse

2001
×
★★★
Edit this entry  
14
S Club 7: Artistic Differences

S Club 7: Artistic Differences

2000
×
★★
Edit this entry  
13
S Club 7: Christmas Special

S Club 7: Christmas Special

2000
×
★½
Edit this entry  
13
The Cookie Carnival

The Cookie Carnival

1935
×
★★½
Edit this entry  
13
S Club 7: Boyfriends and Birthdays

S Club 7: Boyfriends and Birthdays

1999
×
★★
Edit this entry  
13
Barbie in the Nutcracker

Barbie in the Nutcracker

2001
×
★★★
Edit this entry  
12
Prep & Landing Stocking Stuffer: Operation: Secret Santa

Prep & Landing Stocking Stuffer: Operation: Secret Santa

2010
×
★★½
Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
12
Strawberry Shortcake: Berry, Merry Christmas

Strawberry Shortcake: Berry, Merry Christmas

2003
×
★★★
Edit this entry  
12
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
11
Love Gets a Room

Love Gets a Room

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Edit this entry  
07
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Prep & Landing

Prep & Landing

2009
×
★★★½
Edit this entry  
07
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Bratz Babyz Save Christmas

Bratz Babyz Save Christmas

2008
×
★½
Edit this entry  
03
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
Edit this entry  
02
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Edit this entry  
01
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Edit this entry  
30
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Edit this entry  
29
Toy Story That Time Forgot

Toy Story That Time Forgot

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
★★
Edit this entry  
29
Blush

Blush

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
½
Edit this entry  
26
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Jonas Brothers Family Roast

Jonas Brothers Family Roast

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Showbiz Kids

Showbiz Kids

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Adele One Night Only

Adele One Night Only

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
★½
Edit this entry  
20
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★
Edit this entry