• Bringing Up Baby

    ★★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★

  • Make Way for Tomorrow

    ★★★★

  • History Is Made at Night

    ★★★★★

  • Modern Times

    ★★★★

  • Mad Love

    ★★★

  • The 39 Steps

  • The Devil Is a Woman

    ★★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★★

  • The Scarlet Empress

    ★★★★★

  • The Black Cat

    ★★★★★

  • L'Atalante

    ★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★★

  • King Kong

    ★★★★

  • The Bitter Tea of General Yen

    ★★★★

  • The Old Dark House

    ★★★★

  • Blonde Venus

    ★★★★

  • Vampyr

    ★★★★

  • Freaks

    ★★★★★

  • Shanghai Express

    ★★★★

  • The Mummy

    ★★★

  • Frankenstein

    ★★★★

  • M

    ★★★★

  • Tabu

    ★★★★

  • Dishonored

    ★★★★

  • City Lights

  • Morocco

    ★★★★

  • L'Âge d'Or

    ★★★★

  • Un Chien Andalou

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

  • The Unknown

    ★★★★★

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★★

  • The General

    ★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • Häxan

    ★★★★

  • Nosferatu

  • The Phantom Carriage

  • The Cabinet of Dr. Caligari

  • Within Our Gates

    ★★★★